Ile kosztuje projekt domu?

Pytanie „Ile kosztuje projekt domu” to jedno z najczęściej pojawiających się w głowie pytań ludzi, którzy decydują się na budowę domu i są na początku tej drogi. Najczęstszą odpowiedzią architektów na tak zadane pytanie jest „to zależy”. Ciężko się z tym nie zgodzić, ale w tym artykule podamy orientacyjne widełki cenowe oraz sprawdzimy od czego zależy cena projektu.

Ile kosztuje projekt domu?

Ile kosztuje projekt domu z katalogu?

Na początku sprawdźmy jak kształtują się ceny projektów gotowych. W sieci mnóstwo jest stron z projektami gotowymi do zakupu, więc mamy dużą różnorodność, jeżeli chodzi o wybór rozwiązania, jakie nam będzie odpowiadać. Kupno projektu gotowego jest rozwiązaniem tańszym niż zlecenie go architektowi. Jego koszt zazwyczaj oscyluje w granicach 2.000 – 3.000 zł, w cenie otrzymamy dokumentację oraz zazwyczaj zgodę na wszelkie poprawki. Taki projekt musimy jednak zaadaptować do naszej działki oraz warunków zabudowy. Musimy z tym udać się do architekta, który wyceni koszt tej usługi indywidualnie. Średnio koszt adaptacji projektu gotowego to około 3.000 zł.

Ile kosztuje projekt domu na zamówienie?

Zlecenie zaprojektowania indywidualnego domu, skrojonych na miarę pod nasze potrzeby i oczekiwania to sprawa niewątpliwie droższa. Czynników wpływających na cenę projektu indywidualnego jest kilka. Są to m.in.:

  • Metraż domu – sprawa oczywiste. Musimy liczyć się z tym, że im większy dom, tym projekt będzie droższy,
  • Stopień skomplikowania projektu – kolejna ważna rzecz, która wpływa na cenę projektu. Pod tym pojęciem kryją się wszelkie zaawansowane technologie wyposażenia domu, m.in. basen, czy wszystkie rozwiązania czyniące dom „inteligentnym”, czy energooszczędnym jak np. pompy ciepła, czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją,
  • Region kraju oraz renoma biura projektowego – wiadomo, że ceny kształtują się różnie, w zależności od tego, gdzie będziemy zlecać projekt i przede wszystkim kto go będzie robił,
  • Dodatkowe usługi i opracowania – musimy zdecydować, czy będziemy zlecać między innymi badania geotechniczne, które kosztują w granicach 500-1000 zł, ale która zabezpieczają nas przed niespodziankami oraz, czy będziemy zlecać architektowi nadzór autorski nad naszym projektem.

Ile kosztuje projekt domu?

Mając na uwadze powyższe, widzimy jak ciężko oszacować jest ile kosztuje projekt domu. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że ceny w zdecydowanej większości kształtują się w granicach 50-150 zł/m2. Oczywiście możemy zapłacić za projekt znacznie powyżej tej kwoty, jeżeli zdecydujemy się zlecić go najlepszych architektom.

Jeżeli chcesz sprawdzić czy można wybudować dom bez pozwolenia na budowę przejdź do naszego artykułu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *