Ile trwa budowa domu?

To pytanie jest chyba jednym z pierwszych i najczęściej zadawanych przez ludzi, którzy decydują się na budowę własnego domu.

W tym wpisie pokażemy od czego zależy czas, w którym zrealizujemy naszą wymarzoną inwestycję

Ile trwa budowa domu?

Biuro projektowe – od tego wszystko się zaczyna

Oczywiście przed rozpoczęciem budowy potrzebny jest nam projekt. Możemy do tego zatrudnić kompetentne biuro projektowe, które zaprojektuje nam nasz dom uwzględniając wszystkie nasze pomysły oraz wytyczne. W takim wypadku jednak trzeba będzie zlecić stworzenie projektu od zera, co znacznie wydłuży czas jego realizacji. Tutaj wszystko zależeć będzie od kompetencji architekta oraz pozostałego zespołu biura projektowego. Możemy jednak bezpiecznie założyć, że stworzenie projektu wraz z formalnościami zajmie około 5 miesięcy, chociaż przy odpowiednich projektantach można skrócić ten czas nawet do 3 miesięcy.

Jeżeli wybierzemy zaś kupno projektu gotowego i zlecimy architektowi jedynie adaptację, to czas ten znacząco się skróci. Średnio adaptacja gotowego projektu trwa około 5-6 tygodni.

Oczywiście powyższe wyliczenia zakładają projekt oraz budowę domu w technologii tradycyjnej. Inne metody budowy domu przedstawimy w dalszej części wpisu.

Ile trwa budowa domu – Firma wykonawcza
i materiały budowlane

Te dwa aspekty często pomijane są w pytaniu „Ile trwa budowa domu?”, a są one kluczowe.

Istotnym czynnikiem będzie organizacja pracy jeszcze przed zaczęciem budowy. Żeby znaleźć dobrą, profesjonalną firmę wykonawczą trzeba odpowiednio wcześniej ją znaleźć oraz zarezerwować termin.

Ta sama kwestia ma miejsce w przypadku materiałów budowlanych. Jeżeli nie pomyślimy o tym odpowiednio wcześnie, to okazać się może, że na niektóre produkty czekać będziemy długimi tygodniami, co skutecznie uniemożliwi wybudowanie domu w krótkim czasie.

Ile trwa budowa domu – stan zerowy

Jeżeli mamy już projekt i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę lub budujemy dom bez pozwolenia możemy przejść do czystych prac fizycznych.

Jest to pierwszy etap każdej budowy. Zaczyna się on od przygotowania oraz wyrównania terenu, na którym powstanie nasza inwestycja. Jeżeli użyjemy do tego odpowiedniego sprzętu (koparki), to prace te zajmą nam około 2 dni. W przypadku robót ręcznych czas ten może wydłużyć się nawet do 2 tygodni. Następnym elementem będzie wytyczenie budynku. Na tę czynność możemy spokojnie w swoim harmonogramie przeznaczyć jeden dzień. Kolejną czynnością będzie wykonanie fundamentów. Klasyczne, tradycyjne ściany oraz ławy fundamentowe ekipie wykonawczej powinno się udać wykonać w około 2 tygodnie. Konieczne jest tu zachowanie trzydniowej przerwy pomiędzy wylaniem fundamentu, a rozpoczęciem budowy ścian fundamentowych. Ściany nośne z kolei powinno udać się wykonać w około 3 tygodnie.

Stan surowy otwarty

Jest to kolejny etap w realizacji tego ile trwa budowa domu.

Prace w tym etapie obejmować będą między innymi:

  • Wymurowanie ścian i kominów – około 3 tygodnie
  • Wykonanie stropu – około 3 tygodnie
  • Wykonanie betonowania schodów żelbetowych – zazwyczaj około 4, 5 dni
  • Budowa ścian kolankowych – około tygodnia
  • Wykonanie więźby dachowej – tutaj prace mogą trwać około półtora miesiąca

Całość wykonania tego etapu może zamknąć się około w 3-4 miesiące.

Ile trwa budowa domu – stan surowy zamknięty

Jest to etap zamykania budynku. Tutaj montować będziemy okna i drzwi zewnętrzne, rozprowadzać wszystkie instalacje, tynkować ściany oraz wylewać podłogi. Oprócz tego znajdą się tu takie prace, jak: ścianki działowe i ocieplenie elewacji.

Całość powyższych prac zajmie około 3 miesiące, wliczając w to niezbędne przerwy technologiczne. Ocieplenie elewacji zająć może od 2 tygodni do 2 miesięcy.

Roboty wykończeniowe

Jest to ostatni etap budowy domu. Wybrana przez nas firma budowlana będzie w tym okresie montować podłogi, malować ściany, zakładać armaturę sanitarną, czy też instalować kuchnię. Całość prac może zająć około 3 miesięcy.

Całość domu buduje się zazwyczaj w ciągu 2 sezonów i prace powinny zakończyć się w okresie około 12-16 miesięcy.

Inne technologie budowy domu

Możliwe jest jednak znacząco skrócenie czasu pracy, jeżeli zdecydujemy się wybrać inną, mniej popularną metodę. Jeżeli zdecydujemy się dom prefabrykowany, modułowy i wybierzemy do tego firmę, która decyduje się projektem i realizacją, to całość budowy domu może trwać do 3 tygodni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *