Projekt domu bez pozwolenia

W świetle zmian przepisów, które weszły w życie w 2015 r. ludzie coraz częściej nie zadają sobie pytania „Czy da się wybudować dom bez pozwolenia na budowę?”, tylko bardziej popularne staje się pytanie „Jak wybudować dom bez pozwolenia?”

Tak jak wspomnieliśmy, przepisy z 2015 r. dają inwestorowi pewne pole manewru w tej kwestii. Jak więc powinien wyglądać projekt domu bez pozwolenia?

Projekt domu bez pozwolenia

Co zmieniło się w przepisach?

 Nowelizacja prawa budowlanego z 2015 r. sprawiła, że możliwe stało się skrócenie procedur i formalności związanych z początkiem budowy domów jednorodzinnych. W świetle nowych przepisów istnieje możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji zgodnie ze starą, obowiązującą od długiego czasu procedurą, gdzie musimy czekać na wydanie pozwolenia na budowę, ale dają też możliwość wybudowania domu bez pozwolenia, a jedynie ze zgłoszeniem, w ramach tzw. „milczącej zgody”, co pozwala zaoszczędzić nam długie tygodnie oczekiwania na decyzję organu.

Jaki musi być projekt domu bez pozwolenia?

Zanim jednak zapanuje w nas przesadny hurraoptymizm musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie domy możemy wybudować jedynie na zgłoszenie. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków naszego wymarzonego domu nadal będziemy musieli potrzebować pozwolenia na budowę.

Jakie zatem wymogi musi spełniać projekt domu, aby można było go postawić w ramach zgłoszenia?

Przede wszystkim głównym ograniczeniem musimy pogodzić się z tym, że projekt domu bez pozwolenia będzie parterowy oraz niezbyt duży. Nie wybudujemy domu piętrowego, ponieważ dom bez pozwolenia na budowę traktowany jest jako budynek rekreacyjny, w związku z czym musi spełniać szereg wymogów, tj.:

  • Musi być wolnostojący,
  • Musi być parterowy,
  • Jego powierzchnia wynosić musi maksymalnie do 35 m2,
  • Na każde 500 m2 działki możemy postawić tylko jeden budynek.

Mając na uwadze powyższe wymagania domy bez pozwolenia, które ludzie decydują się budować, to najczęściej rekreacyjne domki letniskowe w górach, bądź na wsi.

Jak wybudować dom bez pozwolenia?

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie biuro projektowe, które poprowadzi nas przez całą procedurę. Jeżeli życzymy sobie dom wedle naszych założeń to konieczne będzie zlecenie projektantom stworzenia całego projektu od zera, według naszej wizji. Jeżeli zaś ograniczają nas fundusze, to możemy zakupić gotowy projekt domu, lecz pamiętajmy o tym, że architekt i tak musi zaadaptować go do warunków naszej działki.

Po sporządzeniu projektu inwestor musi złożyć wniosek wraz ze zgłoszeniem oraz wymaganą dokumentacją projektową.

Projekt domu bez pozwolenia powinien zawierać:

  • Cztery egzemplarze projektu budowlanego, który zawiera niezbędne uzgodnienia oraz opinie i pozwolenia – tym zajmuje się biuro projektowe,
  • Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeżeli dostarczymy całą dokumentację wraz ze zgłoszeniem, to musimy czekać 30 dni na decyzję organu. W przypadku, gdy w tym czasie nie dostaniemy żadnej decyzji możemy rozpocząć budowę naszego domu bez pozwolenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *